MTÜ Oma Pere

Viljatusravi saaja

Peamine põhjus lapsendamiseks või hoolduspereks saamiseks on täiskasvanu vajadus olla ema või isa. Meie ühingu poole pöördujate seas on tihti inimesi, kes on proovinud lapsi saada viljatusravi (IVF) kasutades, kuid paraku pole katsed õnnestunud.

Kui soovite infot või nõustamist kirjutage meile info@omapere.ee või helistage 5689 0150.   

Pakume nii viljatusravi protsessis olevatele kui ka viljatusravi lõpetanud paaridele nõustamist:

• IVF kogemusnõustamine

• IVF grupinõustamine

• lapsendamisnõustamine

IVF kogemusnõustamine

Viljatusravi protsess on nii meditsiiniliselt kui ka psühholoogiliselt pingutust nõudev. Eestis tehakse aastas tuhandeid viljatusravi protseduure ja tänu sellele on sündinud sadu lapsi. Paljud paarid läbivad viljatusravi protseduure rohkem kui üks kord ning sageli on raviga seotud ebamäärasus, ootuste mittetäitumine ning teadmatus tuleviku osas nende jaoks kurnavad emotsioonid. Mõnel juhul võib minna mitu aastat enne, kui sünnivad igatsetud lapsed.

Viljatusravi teekond on igaühel eri pikkuse ja raskusastmega ning vahel on hea, kui emotsionaalselt raskel hetkel saab rääkida oma tunnetest ja mõtetest kellegagi väljaspool meditsiinisüsteemi.

Üheks võimaluseks on abi saamine kogemusnõustamise kaudu. Kogemusnõustaja saab olla kuulaja, julgustaja, aitab olukorraga kohaneda ja tagasi saada lootust, kui see peaks kaduma.

Kogemusnõustamine on nõustamise ja toetamise viis, kus inimesed, kellel on sarnane kogemus, jagavad oma teadmisi ja otsivad ühiselt lahendusi.

Kogemusnõustaja on läbinud professionaalse nõustamiskoolituse ning igal nõustajal on taustaks oma lugu. Sellises olukorras on teadmine, et keegi mõistab ning on sama kogenud, äärmiselt tähtis ning annab kinnitust, et olukord on ületatav.

IVF grupinõustamine

Grupinõustamine on mõeldud neile, kellel on pooleli viljatusravi teekond, kes on seda lõpetamas või kes soovivad infot lapsendamise või hoolduspereks saamisest. Grupis on 6–8 inimest. Grupinõustamist juhivad lapsendajakogemusega koolitaja ja IVF kogemusnõustaja. Jagatakse infot, kuidas viljatusravi protsessis leida vajaminevat tuge ja kuidas ennast aidata ning lisaks räägitakse sellest, kuidas saada lapsevanemaks, kui see tavapärasel moel ei õnnestu. Grupinõustamine on n-ö kinnine grupp, kohtutakse kuni 4 korda. Info leiab www.omapere.ee kodulehe koolituskavast.

Lapsevanem saab olla mitut moodi

MTÜ Oma Pere mitmeaastane nõustamiskogemus kinnitab, et täisväärtuslik lapsevanem oled ka siis, kui kasvatad last, kes pole sinust või sinu rakkudest sündinud. Viljatusravis kasutatakse ka doonorrakke – nii seemne- kui ka munarakke. Lapsevanem saab olla ka nii, kui pakud kodu vanemliku hoolitsuseta lapsele, olles lapsendaja- või hoolduspere. Tähtis on lapse igapäevane kasvukeskkond ning lapse eest hoolitsusevate täiskasvanute olemasolu.

Lapsendamisnõustamine

MTÜ Oma Pere pakub esmast nõustamist peredele, kes soovivad saada lapsendajapereks või hooldusvanemateks, et soovi korral edasi suunduda ametnike poole, kes lapsendamist või hoolduspereks saamist korraldavad.

Uudised

Lapsendamise nädal 2.-10.10.2020

Lapsendamise nädala sisse mahub seminar, perehommik, vestlusring, kontsert ja veel palju muudki laste ja peredega seonduvat.

Asendushoolduse infokiri

Sotsiaalkindlustusamet hakkas välja andma asendushoolduse teemalist uudiskirja, kus on teemakohaseid uudiseid ja intervjuusid hooldusperede ja spetsialistidega.