E – R 9.00 – 17.00 ja N 9.00 – 18.00 ☎️ +372 5689 0150
Kui laps ei saa mingil põhjusel oma sünniperes elada, leitakse talle võimalus kasvada asendushooldusel. Asendushooldus võib olla perepõhine (lapsendamine, eestkoste, hoolduspere) või asutusepõhine (perekodu või asenduskodu). Asendushooldus annab lapsele võimaluse kasvada turvalises kodus, kus põhirõhk on tema heaolul ja arengul ning kus ta saab ettevalmistuse iseseisvaks eluks (Sotsiaalkindlustusamet)
Hooldusvanem
Asendushooldusteenuse teenuse osutamine hooldusperes on kohaliku omavalitsuse üksuse korraldatav sotsiaalteenus.
Hoolduspere kasvatab oma kodus teistest vanematest sündinud last. Ta hoolitseb lapse eest pikaajaliselt, lapse täiskasvanuks saamiseni, või ajutiselt, kuni lapse sünnipere suudab taas lapse eest hoolt kanda. Lapse seaduslik esindaja (eestkostja) on sellisel juhul kohalik omavalitsus. See tähendab, et pere ja omavalitsus sõlmivad lepingu, mille alusel pere last kasvatab.
Nõuded
Rollid
Pere hindamist, ettevalmistust ja sotsiaalteenuste ja -toetuste registrisse lisamist viib läbi Sotsiaalkindlustusamet. Lapse ja pere sobitamise ning toetamisega (s. h rahaline toetus) tegeleb kohalik omavalitsus sõlmides selleks teenuse osutajaga lepingu. Tugiteenuste korraldamist koordineerib Sotsiaalkindlustusamet ja teenuseid osutavad erinevad institutsioonid.
Hoolduspereks saamine
Samm 1: Kohtumine Sotsiaalkindlustusameti ametnikuga
Samm 2: Sooviavalduse ja motivatsioonikirja esitamine.
Samm 2: Sobivuse hindamine ja ettevalmistus vastavalt valdkonna eest vastutava ministri määrusega
Samm 3: Ettevalmistava koolituse ehk PRIDE eelkoolituse läbimine.
Samm 4: Hindamise kokkuvõtte koostamine ja pere sotsiaalteenuste ja- toetuste registrisse (STAR) lisamine.
Toetused
Toetusi makstakse kohaliku omavalitsuse eelarvest, millele lisanduvad riiklikud peretoetused vastavalt lapse vanusele ja vajadustele (nt vanemahüvitis, lapsetoetus, puudega lapse toetus jne). Alates 1.04.2022 tasub riik hooldusvanematele lapse perega liitumisel lapsendaja vanemahüvitist 70 päeva eest ja 100% vanema varasemast sissetulekust.
Tugiorganisatsioonid
MTÜ Oma Pere
MTÜ Igale Lapsele Pere
Lisainfo
Eestkoste alaealise üle
Eestkoste alaealise üle füüsilise isiku ehk eestkostja poolt on võimalik siis, kui esindusõigust ei ole alaealise lapse kummalgi vanemal või kui lapse päritolu ei ole võimalik kindlaks teha. Eestkoste seadmise otsustab kohus omal algatusel või valla- või linnavalitsuse või huvitatud isiku avalduse alusel. Eestkostjale kuulub nii lapse isikuhooldus- kui ka varahooldusõigus. Eestkostja ei või oma kohustuste täitmist panna kolmandale isikule. Kohus nimetab lapsele ühe eestkostja, ühisteks eestkostjateks võib nimetada ka abikaasad. Eestkostet teostatakse tasuta, kui kohus ei määra teisiti. Eestkostja tegevuse üle teostab järelvalvet kohus.
Nõuded
Eestkostjaks saamine
Samm 1: Avalduse esitamine kohtule, millele eelneb suhtlus konkreetse lapsega.
Samm 2: Sobivuse hindamine kohtu ja valla- või linnavalitsuse poolt.
Samm 3: Vajadusel ettevalmistava koolituse ehk PRIDE eelkoolituse läbimine.
Samm 4: Eestkostjaks nimetamine kohtu poolt.
Toetused
Toetusi makstakse riigi eelarvest, millele lisanduvad riiklikud peretoetused vastavalt lapse vanusele ja vajadustele (nt vanemahüvitis, lapsetoetus, puudega lapse toetus jne).
Tugiorganisatsioonid
MTÜ Oma Pere
Lisainfo
Sirge tn 2, 10618 Tallinn
Registrikood 80262027
(+372) 5689 0150
EE252200221040060504, Swedbank
info@omapere.ee
MTÜ Oma Pere
Sirge tn 2, 10618 Tallinn
Registrikood 80262027
(+372) 5689 0150
EE252200221040060504, Swedbank
info@omapere.ee